OŠ Nad lipom
Nad lipom 13/1, Zagreb, HR
tel: 01/ 3771 551
fax: 01/ 3907 273
os-nad-lipom@os-nad-lipom-zg.skole.hr
Povijest škole datira od 20.12.1930. godine kada je u prostorima Pučke škole u Krajiškoj ulici otvoren prvi pomoćni odjel za učenike s intelektualnim teškoćama u razvoju tj. prema tadašnjem nazivu za duševno zaostalu djecu. Bio je to prvi takav razred na prostoru cijele bivše države.
Tijekom slijedećih godina formirana su četiri odjeljenja i time je otvorena Državna pomoćna škola u Krajiškoj ulici 40, koja je bila postavni dio, u financijskom i administrativnom pogledu, redovne škole. Deset godina nakon početka rada prvog odjeljenja Rješenjem Banske vlasti Banovine Hrvatske otvara se Pomoćna škola u Krajiškoj ulici. Bila je to prva i jedina takva škola na cijelom prostoru države koju je kratko vrijeme vodila gospođa Nada Sučević, a zatim je upraviteljicom imenovana gospođa Olga Franković.
U ratnim i poratnim godinama nastaju zastoji u radu škole, odjeljenja privremeno mijenjaju lokacije: od 1941. do 1945. godine rade u suterenu škole na Novoj cesti, a od 1945. do 1949. godine u Selskoj 5.)
Školske godine 1949/50 škola ponovno nastavlja s radom u Krajiškoj ulici 40 i na ovoj adresi djeluje, mijenjajući nazive (od Specijalna do samo Osnovna škola Krajiška 40) do 1980.godine Tada dolazi do preseljenja škole u novu, namjenski građenu zgradu u ulici Nad lipom 13/1. Školu, koja zauzima ukupan prostor od 4937 kvadratnih metara, projektirala je gospođa Mila Poletti, dipl. ing. arhitekture.
Od godine useljenja škola djeluje pod nazivom Osnovna škola Nad lipom.
Vezano uz stručnu povijest škole važno je istaknuti da su iz redova njezina učiteljstva iznikli neki od prvih predavača današnjeg Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Gospođa Jelka Korleat postala je predavač pedagogije, a gospodin Miroslav Vicić metodike rada s učenicima s intelektualnim teškoćama. Dr. Miroslav Vicić bio je poznat i kao savjetnik u tada zvanom Ministarstvu prosvjete i športa te autor metodičkih priručnika za rad s učenicima s teškoćama u razvoju.
Iz redova defektologa osnovne škole u Kraijškoj ulici mogu se izdvojiti i gospođe Emilija Kovačević i Ivana Radić, kao autori i koautori prvih udžbenika za, prema tadašnjem nazivu, učenike s mentalno nedovoljno razvijenom djecom i mladeži. To su bili jedini takvi udžbenici u čitavoj bivšoj državi koje su koristile mnoge generacije učenika: